قانون مالياتهاي مستقيم – ماده ۱۶۹ مکرر

ماده ۱۶۹ مکرر – به منظور شفافیت فعالیت­های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‌ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد می‌شود.

وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی، شهرداری‌ها، موسسات وابسته به دولت و شهرداری‌ها، موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانکها و موسسات مالی و اعتباری، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و سایر اشخاص حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی که اطلاعات مورد نیاز پایگاه فوق را در اختیار دارند و یا به نحوی موجبات تحصیل درآمد و دارایی برای اشخاص را فراهم می‌آورند، موظفند اطلاعات به شرح بسته‌های ذیل را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.

الف ـ اطلاعات هویتی:

۱ـ اطلاعات هویتی و مکانی اشخاص حقیقی و حقوقی

۲ـ مجوزهای فعالیت اقتصادی و همچنین مجوزهای مربوط به انجام معاملات تجاری و عقد قراردادها

ب ـ اطلاعات معاملاتی اشخاص:

۱ـ معاملات (خرید و فروش دارایی‌ها، کالاها و خدمات)

۲ـ تجارت خارجی (واردات و صادرات کالاها و خدمات)

۳ـ قراردادهای مربوط به انجام معاملات و فعالیت‌های تجاری

۴ـ قراردادهای مربوط به انجام عملیات پیمانکاری و هرگونه خدمات

۵ـ اطلاعات مربوط به خرید و فروش ارز و سکه طلا

۶ـ اطلاعات انواع بیمه‌نامه‌های صادره و خسارت‌های پرداختی

۷ـ بارنامه و صورت وضعیت حمل و نقل بار و مسافر

پ ـ اطلاعات مالی، پولی و اعتباری و سرمایه‌ای اشخاص:

۱ـ جمع گردش سالانه (دوره مالی) نقل و انتقال سهام و سایر اوراق‌بهادار

۲ـ جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع حسابهای بانکی

۳ـ جمع گردش و مانده سالانه (دوره مالی) انواع سپرده‌ها و سود آنها

۴ـ تسهیلات بانکی اعم از ارزی و ریالی در قالب کلیه عقود و همچنین کلیه تعهدات اعم از گشایش

اعتبار اسنادی و تنزیل اعتبار اسنادی، ضمانت‌ها و نظایر آن

ت ـ اطلاعات دارایی‌ها، اموال و املاک و همچنین نقل و انتقال آنها

ث ـ سایر اطلاعات فعالیت‌های اقتصادی که با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و تصویب هیأت وزیران به موارد مزبور اضافه خواهد شد.

تبصره۱- کلیه اشخاص و مراجعی که به نحوی در جریان عملیات مربوط به مالکیت، نگهداری، انتقالات، خدمات بیمه‌ای و معاملات دارایی­های مذکور می‌باشند موظفند به ترتیبی که سازمان امور مالیاتی کشور مقرر می‌دارد اطلاعات مربوط را به آن سازمان ارائه دهند.

متخلف از مفاد حکم این تبصره علاوه بر مسوولیت تضامنی که با مودی در پرداخت مالیات خواهد داشت مشمول جریمه‌ای معادل یک‌دوم تا دوبرابر مالیات پرداخت شده خواهدبود.

تبصره۲- سازمان امور مالیاتی کشور موظف است امکان دسترسی برخط(آنلاین) بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، بیمه مرکزی، گمرک جمهوری اسلامی ایران، سازمان بورس اوراق بهادار، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و همچنین سایر دستگاههای اجرائی را به فهرست بدهکاران مالیاتی فراهم آورد تا استفاده‌کنندگان مذکور بتوانند با حفظ طبقه‌بندی، اطلاعات دریافتی را در ارائه خدمات به اشخاص بدهکار مالیاتی لحاظ کنند.

تبصره۳- اشخاص متخلف از حکم این ماده علاوه بر محکومیت به مجازات مقرر در این قانون، مسوول جبران زیانها و خسارات وارده به دولت خواهند بود.

تبصره۴- دستگاههای اجرائی که مطابق قانون نیاز به این اطلاعات دارند، مجازند با تصویب هیأت‌وزیران و حفظ طبقه‌بندی مربوط، از اطلاعات موجود در پایگاه اطلاعات موضوع این ماده در حد نیاز استفاده کنند.

تبصره۵ – ترتیبات اجرای احکام این ماده و نحوه دسترسی برخط، تعیین حد آستانه (تعیین حداقل رقم اطلاعات)، دریافت و ارسال اطلاعات و مهلت آن با حفظ محرمانه بودن آن از اشخاص مذکور به‌موجب آیین‌نامه‌ای است که ظرف مدت شش ماه از تاریخ تصویب این قانون با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و مشارکت بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه می‌شود و به‌تصویب وزیران امور اقتصادی و دارایی و دادگستری می‌رسد.

تبصره۶ – سازمان ثبت اسناد و املاک کشور مکلف است بانک اطلاعات ثبتی شرکتها را طراحی و سامانه اطلاعاتی آن را به‌نحوی ایجاد کند که موجبات دسترسی برخط سازمان امور مالیاتی کشور به سامانه مزبور فراهم آید.

تبصره۷- وزارت راه و شهرسازی موظف است حداکثر شش ماه پس از تصویب این قانون «سامانه ملی املاک و اسکان کشور» را ایجاد کند. این سامانه باید به‌گونه­ای طراحی شود که در هر زمان امکان شناسایی برخط مالکان و ساکنان یا کاربران واحدهای مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری و پیگیری نقل و انتقال املاک و مستغلات به‌صورت رسمی، عادی، وکالتی و غیره را در کلیه نقاط کشور فراهم سازد. وزارت راه و شهرسازی موظف است امکان دسترسی برخط به سامانه مذکور را برای سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد کند.(۱)


۱. به موجب بند ۴۲ ماده واحده قانون اصلاح قانون مالیات های مستقیم، مصوب ۱۳۹۴/۴/۳۱، این متن و تبصره های آن جایگزین ماده (۱۶۹) مکرر قانون و تبصره‌های آن شد.
“ماده ۱۶۹ مکرر – به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده می‌شود برای اشخاص حقیقی و حقوقی کارت اقتصادی شامل شماره اقتصادی صادر کند.‌ اشخاص حقیقی و حقوقی که حسب اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به اخذ کارت اقتصادی می‌شوند مکلف­اند براساس دستورالعملی که توسط‌ سازمان مزبور تهیه و اعلام می‌شود برای انجام دادن معاملات خود صورت حساب صادر و شماره اقتصادی مربوط را در صورتحساب‌ها و فرم‌ها و اوراق ‌مربوط درج نموده و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند. عدم صدور صورتحساب یا عدم درج شماره اقتصادی خود و‌طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شماره اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شماره اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول ‌جریمه‌ای معادل ده ‌درصد (۱۰%) مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهد بود.

‌عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک‌درصد (۱%) معاملاتی که‌ فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود. جرایم مذکور توسط اداره امور مالیاتی مربوط با رعایت مهلت مقرر در ماده (۱۵۷) این قانون مطالبه خواهد ‌شد و مودی مکلف است ظرف سی روز از تاریخ ابلاغ برگ مطالبه نسبت به پرداخت آن اقدام کند. در غیر این صورت معترض شناخته شده و موضوع ‌جهت رسیدگی و صدور رأی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد.

‌رأی هیأت مزبور قطعی و لازم‌الاجرا است. جریمه مذکور غیرقابل بخشش است و از طریق مقررات اجرایی موضوع این قانون قابل وصول خواهد بود.

تبصره ۱ -استفاده کنندگان از شماره اقتصادی دیگران نسبت به مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که شماره اقتصادی آنان ‌مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت تضامنی خواهند داشت.

تبصره ۲ – در صورتی که طرفین معامله در معاملات خود از انجام دادن هر یک از تکالیف مقرر در این ماده خودداری نمایند، متضامنا مسئول خواهند ‌بود و در مواردی که خریدار از ارائه شماره اقتصادی خودداری کند، چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع معامله را ظرف مهلت یک ماه به ‌سازمان امور مالیاتی کشور اعلام نماید مشمول جریمه تخلف فوق از این بابت نخواهد بود.

تبصره ۳ -اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع بندهای (‌الف) و (ب) ماده (۹۵) این قانون مکلف به نگهداری صورتحساب‌های مربوط به‌خریدهای خود در سال عملکرد و سال بعد از آن می‌باشند و در صورت درخواست مأموران مالیاتی باید به آنان ارائه دهند. در غیر این صورت مشمول ‌جریمه‌ای معادل ده درصد (۱۰%) صورت حساب های ارائه نشده خواهند بود.”

 

 

آیین نامه


[۱۳۹۶/۰۴/۲۴][۴۶۹۰۶/ت۵۳۴۰۱هـ][ایین نامه] آیین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) اصلاحی قانون مالیات­های مستقیم

بخشنامه ها


{۲۰۰/۹۸/۴۱}۱۳۹۸/۰۵/۰۸بخشودگی جرایم مالیاتی قابل بخشش موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۸۰/۱۱/۲۷ و مواد ۱۶۹، ۱۹۰، ۱۹۳، ۱۹۷ و ۱۹۹ قانون مالیاتهای مستقیم و مواد ۲۲ و ۲۳ قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مودیان اشخاص حقیقی و اشخاص حقوقی غیر دولتی

۲۰۰/۹۸/۳۶۱۳۹۸/۰۵/۰۱ابلاغ جدول ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷ جهت اجرا در ادارات امور مالیاتی مستقر در شهرهای تهران، شمیرانات و ری (به استثنای شهرستان های استان تهران)

[۲۰۰/۹۸/۳۷/ص] ۱۳۹۸/۰۵/۰۱ارسال جدول ضرایب تشخیص درآمد مشمول مالیات عملکرد سال ۱۳۹۷

۲۰۰/۹۸/۲۹۱۳۹۸/۰۴/۰۳اعلام حد نصاب معاملات کوچک سال ۱۳۹۸

[۱۳۹۸/۰۲/۰۴][۲۰۰/۹۸/۸][بخشنامه] ارسال اصلاحیه آئین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱

[ ۲۳۰/۹۸/۲۷ ] ۱۳۹۸/۰۳/۲۷ – ارسال مصوبه شماره ۲۵۰۷۱/ت ۵۴۹۹۱ ه مورخ ۱۳۹۸/۰۳/۰۱ هیات محترم وزیران درخصوص آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا

[ ۲۳۰/۱۰۳۵۹/د]۱۳۹۸/۰۲/۳۰-زمانبندی برای اصلاح کدگذاری اطلاعات معاملات سال ۱۳۹۲ توسط ادارات اطلاعات و خدمات

[۱۳۹۶/۰۹/۰۷][۲۰۰/۹۶/۱۲۳] نحوه رسیدگی به جرائم موضوع ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحی ۲۷/۱۱/۱۳۸۰(عملکرد ۱۳۹۱ لعایت ۱۳۹۴)

[۲۳۰/۴۶۴۹/د] ۱۳۹۸/۰۲/۰۸- موعد و زمان بندی برای الحاق اطلاعات معاملات سال ۱۳۹۲ لغایت ۱۳۹۶ توسط ادارات اطلاعات و خدمات

[ ۲۰۰/۹۸/۸]۱۳۹۸/۰۲/۰۴ – ارسال اصلاحیه آئین نامه اجرایی تبصره (۲) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم اصلاحیه مصوب ۱۳۹۴/۰۴/۳۱

[ ۲۰۰/۹۷/۱۷۶] ۱۳۹۷/۱۲/۲۸ – تعیین تکلیف نمایندگی های بیمه در اجرای بخشنامه شماره ۲۰۰/۹۳/۷۱ مورخ ۱۳۹۳/۰۶/۳۰

[ ۲۳۰/۶۸۵۵۶/د] ۱۳۹۷/۱۲/۱۵ – عدم شمول جریمه ۱۶۹ یرای اطلاعات ارسالی در قالب های تجمیعی تعیین شده وفق آئیین نامه مربوط

[۱۳۹۷/۰۸/۱۹][۲۰۰/۹۷/۱۱۸/ص][بخشنامه] رسیدگی های مالیاتی و بخشودگی جرایم انجمن های علمی

[۱۳۹۶/۱۲/۲۶][۲۰۰/۹۶/۱۷۰][بخشنامه] تسری مفاد بخشنامه ۱۲۳/۹۶/۲۰۰ مورخ ۰۷/۰۹/۱۳۹۶ درخصوص نحوه رسیدگی به جرائم موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم به عملکرد سال ۱۳۹۵ و بعد از آن

[۱۳۹۶/۰۹/۱۲][۲۶۰/۵۶۵۶/د][بخشنامه] نصب سامانه صندوق فروش

[۱۳۹۶/۰۹/۰۷][۲۰۰/۹۶/۱۲۳][بخشنامه] نحوه رسیدگی به جرائم موضوع ماده ۱۶۹ مکرر اصلاحی ۲۷/۱۱/۱۳۸۰(عملکرد ۱۳۹۱ لعایت ۱۳۹۴)

[۱۳۹۶/۰۸/۲۳][۲۰۰/۹۶/۱۱۷][بخشنامه] تمدید مهلت ارسال فهرست معاملات فصلی فصول بهار، تابستان و پاییز ۱۳۹۶ تبصره (۳) ماده ( ۱۰) آیین­نامه اجرایی موضوع تبصره ( ۳ ) ماده ( ۱۶۹ ) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴

[۱۳۹۶/۰۸/۲۰][۲۰۰/۹۶/۱۱۶][بخشنامه] اصلاح جدول حد آستانه (حداقل رقم اطلاعات) ماده (۸) آیین نامه اجرایی موضوع تبصره (۵) ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴

[۱۳۹۶/۰۷/۲۲][۲۰۰/۹۶/۱۰۶][بخشنامه] معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی و شرکتها و موسسات وابسته به آن از مالیات بر درآمد لغایت عملکرد سال ۱۳۹۵

[۱۳۹۷/۰۳/۱۲][۲۰۰/۹۷/۳۸/ص][بخشنامه] اعلام حد نصاب معاملات کوچک سال ۱۳۹۷ موضوع ماده (۱۴) آیین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴

[۱۳۹۷/۰۳/۰۶][۲۰۰/۹۷/۳۲/ص][بخشنامه] در خصوص صدور صورتحساب فروش ارز و حق العمل کاری

[۱۳۹۷/۰۲/۲۲][۲۴۴/۶۲۶۸/د][بخشنامه] نحوه ارائه صورتحساب

[۱۳۹۶/۰۶/۲۵][۲۰۰/۹۷۳۰][بخشنامه] ابلاغ رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی برابطال اطلاق دستورالعمل شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ ۲۷/۰۱/۱۳۹۰ و بخشنامه­ های مربوط برای دفاتر اسناد رسمی مبنی بر ارائه صورت حساب فصلی

[۱۳۹۶/۰۵/۰۷][۲۰۰/۹۶/۶۵][بخشنامه] نحوه قطعیت و بخشودگی جریمه­های موضوع ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیات­های مستقیم مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰

[۱۳۹۶/۰۲/۲۴][۲۰۰/۹۶/۳۰][بخشنامه] اعلام حد نصاب معاملات کوچک سال ۱۳۹۶ موضوع ماده (۱۴) آئین نامه اجرایی تبصره (۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

[۱۳۹۶/۰۱/۲۰][۲۳۰/۹۵/۱][بخشنامه] ارسال رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری موضوع دادنامه شماره ۱۲۹۴ مورخ ۰۳/۱۲/۱۳۹۵ درخصوص ابطال بند(۳-۷) دستورالعمل اجرائی شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ ۲۷/۱۰/۱۳۹۰ موضوع ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیات­های مستقیم اصلاحی مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰

 

 

تصویب نامه و تصمیم نامه


[۱۳۹۸/۰۳/۰۱][۲۵۰۷۱/ت ۵۴۹۹۱هـ][تصویب نامه و تصمیم نامه] حکم مالیاتی آیین نامه حمایت از شرکتهای نوپا

[۱۳۹۷/۰۷/۰۸][۸۸۹۲۳/ت ۵۵۷۰۷هـ][تصویب نامه و تصمیم نامه] تصویبنامه هیات وزیران در خصوص ضرورت دریافت داده ها و اطلاعات مالیات از سازمان امور مالیاتی کشور

[۱۳۹۶/۰۶/۲۱][۷۵۷۵۷/ت ۵۴۶۵۵ هـ][تصویب نامه و تصمیم نامه] اصلاح تصویب نامه شماره ۴۶۹۰۶/ت ۵۳۴۰۱ هـ مورخ ۱۳۹۶/۰۲/۲۴

 

 

 

دستورالعمل


[۱۳۹۷/۰۸/۰۲][۲۳۰/۹۷/۱۴][دستورالعمل] دستورالعمل زمانبندی کدگذاری، اصلاح و برداشت اطلاعات عملکرد سال­­های ۱۳۹۲ لغایت ۱۳۹۶

[۱۳۹۶/۰۸/۲۰][۲۰۰/۹۶/۵۱۹][دستورالعمل] نحوه دریافت اطلاعات شهرداری ها در اجرای تبصره(۳)ماده(۷۷) قانون مالیات های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱/۰۴/۱۳۹۴

[۱۳۹۶/۰۷/۲۲][۲۰۰/۹۶/۵۱۷][دستورالعمل] نحوه بررسی، تطبیق و استفاده از اطلاعات استخراج شده از سامانه­های استخراج اطلاعات مالیاتی

[۱۳۹۶/۰۶/۰۵][۲۳۰/۹۶/۵۱۴][دستورالعمل] دستورالعمل زمانبندی کدگذاری، اصلاح و برداشت اطلاعات عملکرد سال­های ۱۳۹۱ لغایت ۱۳۹۵

[۱۳۹۶/۰۵/۱۱][۲۰۰/۹۶/۵۱۳][دستورالعمل] اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره(۳) ماده (۱۶۹) قانون مالیاتهای مستقیم و تمدید مهلت ارسال اطلاعات صورت معاملات فصلی مربوط به فصل بهار ۱۳۹۶

[۱۳۹۶/۰۲/۱۸][۲۰۰/۹۶/۵۰۴][دستورالعمل] نحوه شناسایی درآمد مشمول مالیات بیمارستانها،سایر مراکز تشخیصی و درمانی و پزشکان معالج

print